
O festivalu Struny podzimu
Za 25 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců. Struny podzimu respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí.
Stejně jako dobrá hudba.
Za 25 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců. Struny podzimu respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí.
Stejně jako dobrá hudba.
Program
Od svého založení v roce 1996 si festival Struny podzimu vydobyl pověst jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Program osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou. Program festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní a intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze.
Hosté festivalu
Mezi osobnostmi Strun podzimu najdeme jazzové velikány formátu Waynea Shortera, Herbieho Hancocka, Sonnyho Rollinse i Ahmada Jamala, skladatele s kultovním statusem Steva Reicha a Terryho Rileyho, legendární hip-hopery De La Soul či české legendy formátu songwritera Jiřího Suchého. Festival pravidelně uvádí i pocty českým osobnostem mezinárodního významu, jako byl např. skladatel Zdeněk Liška. Program Strun podzimu představuje nejvitálnější představitele soudobých scén od experimentálního hip-hopu a elektroniky - Shabazz Palaces nebo Young Fathers, špičkové jazzmany, jako jsou Robert Glasper, Brad Mehldau či Jason Moran, ale i mezižánrové novátory jako jsou Lambchop nebo Punch Brothers. Všechny jmenované představil festival v České republice vůbec poprvé.
Marek Vrabec
Festival Struny podzimu založili v roce 1996 Marek Vrabec společně s Martinem Pechancem na Pražském hradě v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. Marek Vrabec je absolventem Fellowship programu Kennedyho Center for the Performing Arts (2008/9) ve Washingtonu D.C. (USA), kde pracoval pod vedením Michaela M. Kaisera. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a v oboru hudební management (1998) a státní konzervatoř v Teplicích (1991) v oboru bicí nástroje. Za téměř čtvrtstoletí svého působení pozval do České republiky stovky mezinárodních umělců, přičemž řada z nich v Praze vystoupila vůbec poprvé. Vrabec inicioval mj. setkání Gregory Portera s Ondřejem Pivcem, které později vedlo k společnému zisku ceny Grammy, spolupráci Bobby McFerrina s Danem Bártou, ale i s Českou filharmonií. V letech 2013 – 2018 zastával Vrabec pozici uměleckého ředitele festivalu Dvořákova Praha. Globální krizi v souvislostí s virovou epidemií v roce 2020 pochopil jako příležitost a uspořádal uprostřed koronavirové krize koncert Hope for Prague, s britským houslistou Danielem Hopem na plovoucí scéně na Vltavě. Koncert byl vysílán a streamován prostřednictvím televizního kanálu TV ARTE v koprodukci s Českou televizí do celého světa a jak se ukázalo, byl předehrou pro nový open air festival Strun podzimu, festival Prague Sounds.