O festivalu Struny podzimu

Za 25 let své existence uvedl řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců. Struny podzimu respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem,  díky němuž se festival stále vyvíjí.  

Stejně jako dobrá hudba.

Program

Od svého založení v roce 1996 si festival Struny podzimu vydobyl pověst jedné z nejvýznamnějších hudebních událostí v České republice. Program osvětluje vztahy mezi klasickou a soudobou vážnou hudbou, jazzem, hip-hopem a elektronikou. Program festivalu se opírá o impulzy napříč hudebními obdobími a žánry a zprostředkovává svému publiku unikátní a intimní zážitky na různorodých festivalových scénách v Praze.

Hosté festivalu

Mezi osobnostmi Strun podzimu najdeme jazzové velikány formátu Waynea Shortera, Herbieho Hancocka, Sonnyho Rollinse i Ahmada Jamala, skladatele s kultovním statusem Steva Reicha a Terryho Rileyho, legendární hip-hopery De La Soul či české legendy formátu songwritera Jiřího Suchého. Festival pravidelně uvádí i pocty českým osobnostem mezinárodního významu, jako byl např. skladatel Zdeněk Liška. Program Strun podzimu představuje nejvitálnější představitele soudobých scén od experimentálního hip-hopu a elektroniky - Shabazz Palaces nebo Young Fathers, špičkové jazzmany, jako jsou Robert Glasper, Brad Mehldau či Jason Moran, ale i mezižánrové novátory jako jsou Lambchop nebo Punch Brothers. Všechny jmenované představil festival v České republice vůbec poprvé.

Marek Vrabec

Festival Struny podzimu založili v roce 1996 Marek Vrabec společně s Martinem Pechancem na Pražském hradě v době, kdy byl prezidentem Václav Havel. Marek Vrabec je absolventem Fellowship programu Kennedyho Center for the Performing Arts (2008/9) ve Washingtonu D.C. (USA), kde pracoval pod vedením Michaela M. Kaisera. Absolvoval Akademii múzických umění v Praze a v oboru hudební management (1998) a státní konzervatoř v Teplicích (1991) v oboru bicí nástroje. Za téměř čtvrtstoletí svého působení  pozval do České republiky stovky mezinárodních umělců, přičemž řada z nich v Praze vystoupila vůbec poprvé. Vrabec inicioval mj. setkání Gregory Portera s Ondřejem Pivcem, které později vedlo k společnému zisku ceny Grammy, spolupráci Bobby McFerrina s Danem Bártou, ale i s Českou filharmonií. V letech 2013 – 2018 zastával Vrabec pozici uměleckého ředitele festivalu Dvořákova Praha. Globální krizi v souvislostí s virovou epidemií  v roce 2020 pochopil jako příležitost a uspořádal uprostřed koronavirové krize koncert Hope for Prague, s britským houslistou Danielem Hopem na plovoucí scéně na Vltavě. Koncert byl vysílán a streamován prostřednictvím televizního kanálu TV ARTE v koprodukci s Českou televizí do celého světa a jak se ukázalo, byl předehrou pro nový open air festival Strun podzimu, festival Prague Sounds.